Neklātienes ceļojums pa Dunavu – pievienojieties!

marts1Dzīvojam, mācāmies Dunavā, bet cik daudz zinām par sava pagasta vēsturi, ievērojamākiem cilvēkiem, piemiņas vietām, privātiem muzejiem – kolekcijām? Uz šiem jautājumiem skolēni atbildes meklēja kopā ar Indru Ruļuku – vienu no pagasta vēstures un kultūras mantojuma bagātību zinātājām. Neklātienes ceļojums sākās ar Dunavas centra vēstures izzināšanu. Mazākajiem atklājums, ka senāk te bijusi muiža Podunai, tās īpašnieks grāfs Plāters – Zībergs. Interesanti, ka no tiem laikiem saglabājušies pagrabi un „piena” ēka. Arī par stalto baznīcu savs stāsts. Vecāko klašu skolēni jau zina vēstīt, ka pirmā bijusi no koka, tikai vēlāk uzcelta mūra baznīca. Visos laikos svarīga izglītība. Dunavas pagastā savulaik bijušas vairākas skoliņas saimnieku mājās Līčos, Celminiekos, arī Daugavas skola. Izrādās, kādam skola bijusi  kaimiņu mājās.Iesaistot sarunā skolēnus, kopīgi tiek apzinātas pagasta kapsētas, privātie muzeji – kolekcijas, citi interesanti objekti, piemēram, dzirnavas, bijušais krogs, par kuru vairs liecina tikai autobusa pieturas nosaukums, Daugavas salas, pilskalns u.c.

Pagasta lepnums ir cilvēki. Tadenava ir Raiņa dzimtā vieta, to zinām visi, bet Dunavā par ārstu strādājis Visvaldis Lejnieks, dzejnieka Viļa Plūdoņa brālis. Un te nu uzdevums – nosaukt māju, pie kuras viņam piemiņas plāksne, kā arī kādudien aiziet un to apskatīties. Vēl uzzinām par literātēm Laumu Balodi, Veltu Skudru, mācītājiem Antonu Rukmani un Kārli Juliusu Veiriku u.c.

Mums zināmās piemiņas vietas ir Baltais krusts nacionālajiem partizāniem, piemiņas akmens plostniekiem, represētajiem pie vecās skolas. Vairākas piemiņas zīmes uzstādītas arī citviet pagastā, un I. Ruļuka aicina pavasarī  aizbraukt, apskatīties tās, uzzināt ko vairāk.

Pēc tējas pauzes seko radoša darbošanās – piemiņas zīmes apraksta, skices un maketiņa veidošana. Katrs var izvēlēties cilvēku, vietu vai notikumu, kam veltīt savu piemiņas zīmi. Vairākiem nozīmīga vieta liekas vecās skolas ēka, kas pelnījusi, lai to atceras, kā arī pati Dunava, par kuras simbolu varētu būt zvans, jo senā teikā tam liela nozīme nosaukuma rašanās dēļ. Tapa arī simboliskas zīmes Daugavai, jaunajai skolai u.c.

Kā vienmēr, beigās nodarbības izvērtējums. Lūk, dažas pārdomas: Kristiāna – esmu patīkami pārsteigta, cik daudz ievērojamu cilvēku dzīvojuši, strādājuši Dunavā. Labprāt nodarbībā pieminētās vietas apskatītos klātienē; Ksenija – bija ļoti interesanti uzzināt ko jaunu par savu dzīvesvietu – Dunavu. Iegūtās zināšanas man noderēs; Madara- tepat, Dunavā, ir piemiņas vietas un zīmes, par kurām iepriekš nezināju, patika skiču zīmēšana.

Nodarbība notika LP „Sēlija” projekta „Aiz apvāršņa” ietvaros, to finansē Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas „NVO” fonds.

Astra Liopa

marts2 marts

komentāri


  • Tavs viedoklis ir svarīgs:

Tavs viedoklis ir svarīgs: