Atrast savu sirdslietu: dunavieši iepazīst U. Vārslavāna zvanu kolekciju

zvani 2Dunavā ir čakli rokdarbnieki, kas ada, tamborē, auž, pin, izšuj, darina rotaslietas, darbojas ar koku un savus darinājumus parāda izstādēs, bet šoreiz Dunavas pamatskolā atklāta skolas direktora Uģa Vārslavāna zvanu kolekcijas izstāde. Vispirms ar to iepazinās Rubeņos, tagad arī dunaviešiem iespēja apskatīt vairāk kā 200 dažādus zvanus un zvaniņus. Interese par tiem aizsākusies 1999.gadā, kad Prāgā nopirkts pirmais zvaniņš kā suvenīrs atmiņai no ekskursijas. Tā nu ik gadu kolekcija papildinās, jo Uģis pats ir liels ceļotājs, kā arī, zinot viņa aizraušanos, zvaniņus dāvina draugi, kolēģi, bijušie audzēkņi.Izstādē apskatāmi gan zvaniņi – suvenīri, gan zvani ar praktisku pielietojumu – makšķernieku, durvju zvani, zirgu pajūgu, „pusdienās saucamie”, goda vietā arī skolas zvans. Pamatā tie iegādāti Latvijā un citās Eiropas valstīs, bet vistālākais atceļojis no Mičiganas. Zvaniņi no visdažādākā materiāla: stikla, kristāla, māla, koka, metāla, diegiem. Tāpat kā katram savs stāsts, katram arī sava skaņa – no dobjas līdz kristāldzidrai.

Kolekcijā arī fotogrāfijas, kurās redzami zvani. Īpašā mapē savākti materiāli par zvanu vēsturi, lielākajiem zvaniem pasaulē, zvanu muzeju, zvaniem valstu, pilsētu, pagastu ģerboņos.

Uģis atzīst, ka viņa kolekcija esot salīdzinoši maza. Lielākā – Valda Jākobsona kolekcija – apskatām Blankenfeldes muižā. Prieks, ka, parādot savu kolekciju citiem, ikreiz to izdodas papildināt, jo kādam atrodas zvaniņš, ko uzdāvināt.

Tā kā izstādes atklāšanā bija daudz skolēnu, kolekcionārs aicināja, lai ikvienam izdodas atrast savu sirdslietu, ar ko nodarboties brīvajā laikā.

Astra Liopa

zvani 1 zvani 3 zvani

komentāri


  • Tavs viedoklis ir svarīgs:

Tavs viedoklis ir svarīgs: