Kā vislabāk iepazīst sava novada ezerus un upes: Beverīnas pieredze

OLYMPUS DIGITAL CAMERATrikātas pamatskolā un Brenguļu sākumskolā par vasaru tika domāts jau ziemā, tādēļ Vides aizsardzības fondam tika iesniegts projekta pieteikums par bērnu nometni -vasaras superskolu ”Beverīnas ūdeņi”, kurā vēlējāmies iepazīstināt bērnus ar Beverīnas novada ūdeņiem. Bija patiess prieks saņemt vēsti, ka iecerētā ideja ir apstiprināta un sākt plānot paredzamās aktivitātes. Interese par nometni bija milzīga, tajā pieteicās bērni no Trikātas, Brenguļiem, Valmieras, Strenčiem, Mārsnēniem. Nometne norisinājās divas nedēļas ar iespēju katrā no tām darboties 20 bērniem. Iepazinušies ar nepieciešamo informāciju par novada ūdens tilpnēm, jaunie pētnieki devās ekspedīcijās uz Baznīcas, Atpiļu ezeriem, Abula upi. Uzzinājām, ka mūsu novada ezeros aug vilkvālītes, meldri, upes kosa, glīvene, ežgalvītes, lēpes, atradām spāres, gliemenes, gliemežus, ūdens zirnekļus, ūdensmērītājus, raudiņas, karūsas un vēl citas zivis. Pētījām savāktos ūdens augus, dzīvniekus, mācījāmies to atpazīt, izdarījām secinājumus, veicām pierakstus savās ūdens vērojumu burtnīcās.

Neparasti un aizraujoši bija darbošanās eksperimentu darbnīcā, kurā katrs dalībnieks izvēlējās, ko vēlas atklāt un naski ķērās pie darba. Bērni atklāja, kā attīrīt ūdeni filtrējot, kā ūdens ietekmē čiekurs aizver savas zvīņas, kā krāsas piliens ceļojot cauru virsējam eļļas slānim, nokļūst ūdenī un tikai tad izšķīst, kā ar ūdens pudeli izveidot līmeņa rādītāju un ar to pārbaudīt dažādas virsmas telpā, cik ūdens pilienu var sapilināt uz monētas, kā sāls iedarbojas uz ledus gabaliņiem. Atklājumi bija tiešām pārsteidzoši un zinātkārie bērni, aizgājuši mājās arī ģimenei demonstrēja eksperimentus un domāja jaunus. Ar interesi pētījām ūdens ietekmi uz cilvēka organismu, un to, cik daudz ūdens mūsu iedzīvotāji iztērē nelietderīgi. Visi bijām vienisprātis, ka ūdens ir jātaupa.

Sadarbībā ar aktīvā tūrisma centra „Ežiem”, bija iespējas nomāt piepūšamos raftus. Vai esat ar tādiem braukuši? Aizraujoši! Mums katram bija savs airis, mugurā droša veste un ceļojums varēja sākties. Divas dienas devāmies neticami brīnumainos ceļojumos pa mūsu skaistuli Gauju, jo tā taču arī met lokus Beverīnas novadā. Pirmajā dienā mērojām ceļu cauru pilsētai un braši pieveicām strauji mutuļojošās krāces, apskatījām Valmieru, tās namus, skaisto tiltu no Gaujas. Lai nekas neatgadītos, mūs pieskatīja bariņš pīļu, kuras mums uzcītīgi sekoja. Kad bijām guvuši pirmās laivošanas prasmes, nākamajā reizē uzdrošinājāmies izvēlēties garāku maršrutu – no Ozolkalna Cēsīs līdz Līgatnes pārceltuvei. Satikām daudz ūdens tūristus no Latvijas un ārvalstīm, vērojām krāšņos Gaujas krastus, dažādos iežus, klintis, vērojām kā lēkā zivis un ūdensputni peld rāmi. Vairāki no mums airēja pirmo reizi, un tas nebija viegli, taču ja to darīja vienā ritmā ar draugiem, laiva slīdēja uz priekšu strauji. Pēc šī ceļojuma daži no mums pārdomāja par pieteikšanos airēšanas pulciņā un savas ģimenes iesaistīšanu braucienos ar laivu.

Kad bija kļuvis neizturam karsts, pēcpusdienās skolas sporta zālē spēlējām aizraujošas spēles – paslēpes pa skolu un tās pagalmu, meklējām apslēpto priekšmetu, rakstījām nometnes avīzi, sagatavojām prezentāciju par ezeriem un upēm. Nedēļai beidzoties, ieguvām dārgumus, kādus nevar atrast nevienā bankas kontā- neparastas zināšanas, jaunas prasmes, brīnišķīgus draugus, un neaizmirstamas atmiņas par piedzīvoto.

Sandra Kaufmane, Brenguļu sākumskolas direktore

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

komentāri


  • Tavs viedoklis ir svarīgs:

Tavs viedoklis ir svarīgs: