Kusā mācās lasīt un stāstīt bilžu balsīs

spaanijaaKusas pamatskolas Tautskola  kopā ar piecu citu valstu kolēģiem iesaistījusies Mūžizglītības programmas Grundtvig mācību partnerībā pieaugušajiem „Voices in pictures” vai Bilžu balsis. Tā ir iespēja mācīties, kā pievērst uzmanību attēliem un to daudzveidīgai izmantošanai, iepazīt citu zemju kultūru, ciemojoties vienam pie otra, un popularizēt savu zemi un pagastu, uzņemot viesus no citām valstīm.  2013. gada oktobra sākumā četri Kusas pārstāvji bija Spānijas ziemeļos Hihonas pilsētā uz projekta plānošanas sanāksmi, pa ceļam iepazīstot arī brīnišķīgo Barselonu un Antonio Gaudi arhitektūru. Pēc brauciena Kusas Brīvā laika centrā „1. stāvs” dalījāmies iespaidos un stāstījām par iespējām līdzdarboties.Aizvadītajā laikā esam mācījušies par foto un foto programmu knifiem, un esam meklējuši fotogrāfijas par tēmu “Mana pasaule” – katrs stāstīja par sev tuvajām lietām, tad kopīgi izvēlējāmies 10 interesantākās fotogrāfijas projekta mājas lapai. To pašu veica arī partneri. Tagad šīs fotogrāfijas tiek liktas lietā. Ļoti skaistu veidu izdomājuši bērnudārza darbinieki, Silvijas iedvesmoti sagatavojot ”Kādas dzintara tautas hronikas” vakaru, kurā Agra Sāra gleznām bija ļauts sarunāties ar Imanta Ziedoņa dzeju, dziesmām un brīnišķīgām noskaņām, iekārtojot telpu un īstam dzintaram vizmojot dalībnieku rokās. Veicām arī citu interesantu bilžu uzdevumu – domājām jauno “ Bilžu ābeci”, alfabēta burtiem meklējot mūsdienu izpausmi. Īpaši iedvesmoti darbojās Dzidra, radot trīs pilna alfabēta variantus. Viens no tiem – katram burtam sameklēta dziesma, kas sākas ar šo burtu. Un dziesmas vajag izdziedāt! Tāpēc 21. aprīlī, pavadot Lieldienas, pulcējāmies skolā, lai izdziedātu visu alfabētu. Dziedājām ar domu, ka mums un mūsu tautai vajadzīgs sargājošais prieka un laimes izjūtas kupols.

 Esam domājuši arī par nākamajām bildēm, ko gribam savākt – Aronas pagasta skatu punkti. Kur būtu šādi skatu punkti, lai apstātos un papriecātos? Mēs varētu izveidot mūsu pagasta karti ar mūsu pašu ieteiktajiem skatu punktiem, jo tūrisma maršruti tieši pa mūsu pagastu nav izveidoti. Vasaras beigās būtu jauki doties ekskursijā pa savu pagastu. Mums skaistuma netrūkst!

Īpašs stāsts, protams, ir par Tautskolas aktīvistu Zinas, Dzidras, Initas un Vitas braucienu uz Franciju, pilsētiņu Le Puy, kas ir viena no Santjago ceļa sākumpunktiem, pa ceļam apskatot trešo lielāko Francijas pilsētu Lionu, kurā dzimis “Mazā prinča” autors Antuāns de Sent-Ekziperī. Tas bija īsts ceļojums, jo mums pašām viss bija jāizplāno – divi lidojumi, nakšņošanas iespējas, brauciens ar vilcienu un autobusu. Tāpat Lionā apguvām visus sabiedriskā transporta veidus. Lionā priecājāmies par modernajām daudzstāvu celtnēm un vecpilsētu, atšķirīgu no Vecrīgas, kā arī brīnišķi izgaismoto katedrāli kalna galā, kurā klausījāmies ērģeļu skaņās. Bet īpaša nozīme mūsu dalībniekiem bija pašai projekta sanāksmei, kad bija jāveic dažādi bilžu uzdevumi. Uztraukums bijis liels, jo runāt svešās valodās nav nemaz tik ierasta lieta! Taču veicās lieliski – gan teicami tika izmantota žestu valoda, gan angliski runāts, gan šis tas apgūts franču valodā. Un kāds bija mūsējo prieks, kad Velsas (Lielbritānijas) grupā satikām jaunu krievu ģimenīte, kas šobrīd mācās angļu valodu Kardifā! Mūsu grupa tā ieguva privātos tulkus! Satraukums bija arī dienā, kad visus pēc nejaušības principa sadalīja nelielās grupiņās pa trīs un kopā ar franču jauniešiem vai vieniem pašiem Le Puy vecpilsētā bija jāsameklē un jānofotografē vesela virkne objektu. Tomēr visi lieliski sapratās, visu izdarīja un šādi, pašiem meklējot, pilsētiņa tika iepazīta daudz labāk. Kā balva mums šķita iespēja apmeklēt San Mišelas baznīciņu klints galā. Kāpt bija tiešām grūti, bet skats no augšas saulainajā novakarē atsvēra pūles! Zina dziedāja “Stāvēju, dziedāju, augstajā kalnā” no visas sirds!

Tagad visi kopā domājam, kā labāk uzņemt apmēram 20 ārzemju ciemiņus pie mums jūnija beigās, kad darbosimies gan skolā, parādot Tautskolā apgūto, gan Silvijas Kupros folkloras vakarā kopā ar Igauņu ģimeni, gan braucot ekskursijā.

Ir liels prieks, ka Kusas Tautskola joprojām dzīva un godam varam piedalīties starptautiskā projektā!

Vairāk par mūsu darbiem un projekta notikumiem var uzzināt mājas lapā http://www.voicesinpictures.eu.

Ilona Sāre, projekta vadītāja

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA pie Le-Puy _mēra OLYMPUS DIGITAL CAMERA

komentāri


  • Tavs viedoklis ir svarīgs:

Tavs viedoklis ir svarīgs: