Traki karstā nedēļas nogale Beverīnā

OLYMPUS DIGITAL CAMERANedēļas nogale pašā maija viducī, 16.-18. maijā, izvērtās karsta gan tiešā, gan pārnestā nozīmē – laika apstākļi lutināja, un pasākumu piedāvājums Valmieras apkārtnē bija tik bagātīgs, ka, šķiet,  visā gadā vairs nebūtu citu nedēļas nogaļu, kad rīkot pasākumus! Uzņēmēju dienas, nakts iepirkšanās un Muzeju nakts pašā Valmierā, Plostnieku svētki Strenčos – un šim visam mudžeklim pa vidu padsmit sievas šuj, ka adatas zib vien. Pacietība un gribasspēks – un vienai otrai pieres lente otrās dienas beigās jau gandrīz tapusi gatava.

Kas tās par sievām, kas par pieres lentēm? Iespēju apgūt vairāku tautastērpa elementu darināšanas mākslu piedāvāja biedrība “Iespēju durvis” sadarbībā ar biedrību “Beverīnas amatnieki” un Līgu Merginu.

Pirmajā dienā vainagu šūšanas meistarklase notika Valmieras muzeja laukumā, kur sievas ar pērļu kastītēm  un radošo ņemšanos piesaistīja arī Muzeju nakts apmeklētājus. Diemžēl tiem, kuri nebija iepriekš pieteikušies un nākuši jau no rīta, bija jāpaliek gribot, jo tādu nopietnu darbu pusstundas laikā vis nevar veikt. Otrajā dienā darbi turpinājās Trikātā, biedrības “Iespēju durvis” dāvanu darbnīcā, vairāk pievēršoties tautiskās blūzes baltajiem izšuvumiem un arheoloģiskā krekla darināšanai.

Pasniedzējas Matildes (Lauras Ikertes) vadībā meitenes pētīja un apguva Vidzemes vainaga, galvas lentes un pieres lentes, kā arī dažādu balto darbu darināšanas nianses. Matilde pie mums bija atbraukusi no Rundāles. Viņas zināšanas par tautastērpiem un senajiem tērpiem ir ļoti plašas, un meiteņu lielākais kreņķis bija par to, ka divās dienās iespējams izpētīt tikai niecīgu daļu no visām senajām tērpu darināšanas gudrībām. Tas ir ļoti radošs process. Kā sacīja pasniedzēja – ir iespējamas “atlaides” – savu variāciju iestrādāšana, piemēram, vainagā, taču dažreiz Matilde bija ļoti strikta – šis darbiņš jāveic tieši tā, un ne citādi.

Stāsta biedrības “Beverīnas amatnieki” vadītāja Inga: “Šis bija patiešām pozitīvs pasākums un lieliska iespēja izzināt mūsu senču tradīcijas. Sarunās ar tādu zinošu meistari kā Matilde, uzzini tik daudz ko pārsteidzošu. Man personīgi vislielākais šoks bija dzirdēt, ka prievīte nebūt nav tautastērpa sastāvdaļa un pie tautastērpa to nemaz nedrīkst vilkt! Tāpat arī, šādi kopā strādājot, uzklausi dažādus ļoti saprātīgus praktiskus ieteikumus, kas pašiem savā kārē apgūt arvien jaunas prasmes varbūt neienāk prātā. Piemēram, ne jau visām meitenēm tagad pašām jāšūdina sev tautiskais krekls. Taču kādai tas varbūt ļoti padodas un patīk, un tad vajadzētu dot iespēju šim otram cilvēkam arī nopelnīt naudiņu, vai iegūt citādu labumu – tu man uzšuj kreklu, bet es tev – uzfilcēšu čības. Turklāt, šādi sanākot kopā, var sastapt “īstos” cilvēkus – tā mums par pārsteigumu iepazināmies ar Anitu tepat no Valmieras, kurai arī ir uzkrātas bagātīgas zināšanas par tautastērpu darināšanu. Ceram uz turpmāku sadarbību ar viņu. Uzskatu, ka tā ir liela vērtība, kas mums tika piedāvāta – apgūt šo visu par brīvu, jo paši visdrīzāk nevarētu atļauties šādas meistarklases apmaksāt.”

Pasākuma organizatoriem patiešām liels gandarījums par dalībnieču ieinteresētību un vēlmi apgūt jaunas prasmes. To apliecina kaut vai tas, ka otrās dienas darbnīcā, kad Matilde bija aizņemta ar kreklu izšūšanas darbiem, meitenēm, kuras gribēja darināt pieres lentas, to ierādīja desmitgadīgā Monta no Brenguļiem, kura kopā ar mammu ar lielu interesi piedalījās abās darbnīcās, papildus vēl arī “piestrādājot” par auklīti pašai jaunākajai darbnīcu dalībniecei – četrus mēnešus vecajai Diānai.

Paldies Līgai par kontaktiem un organizatoriskajiem darbiem un paldies traktierim “Liepziedi un Rozmarīns” un Brenguļu skolas pavārītei Ingunai Vilkai, kas garšīgi paēdināja čaklās rokdarbnieces, jo nodarbības bija patiešām ilgas – gandrīz visas dienas garumā.

To visu mums palīdzēja īstenot Sorosa fonds – Latvija. Arī es tur nedaudz biju, šūt man nesanāca, bet drusku teoriju dzirdēju. Toties tagad zinu, ka to zina mūsu pašu meitenes, un viņas to pastāstīs un parādīs arī man.

Linda Krūmiņa, Biedrības “Iespēju durvis” vadītāja

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA DSC_6534 DSC_6581 DSC_6628

komentāri


  • Tavs viedoklis ir svarīgs:

Tavs viedoklis ir svarīgs: