Beverīna aicina: radi savu tautastērpu!

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPavasara saule un siltums iedvesmo darbiem un vedina gaidīt vasaru un saulgriežus, kad cilvēkos visbiežāk vērojama vēlme posties un sagaidīt sauli tieši tautastērpā. Tāpēc biedrība “Iespēju durvis” sadarbībā ar biedrību “Beverīnas amatnieki” aicina uz divu dienu tautastērpu gatavošanas meistarklasi pie meistares Matildes (Lauras Ikertes) no Rundāles: 17. maijā 12:00–16:00 un 19:00–21:00 Amatnieku namiņā, Valmieras muzeja teritorijā, Valmierā (vainagi un pastalas) un 18. maijā 12:00–17:00 Dāvanu darbnīcā, Trikātā (tautiskā blūze, vainagi, arheoloģiskais tērps). Lūdzu, ņemiet vērā, ka iepriekšēja pieteikšanās līdz 14. maijam ir obligāta, jo vietu skaits, kā varat iedomāties, ir ierobežots.

Kopā strādāsim, kopā apspriedīsim, analizēsim, mācīsimies, un dalīsimies pieredzē:

* Zīļu vainaga fragmenta izšūšana un shēmas zīmēšana vainagam, ko varēsiet turpināt vēlāk. Meistare rādīs Vidzemes vainaga izšūšanas principus un stāstīs par pieres lentas izšūšanu un mazo, sienamo Vidzemes vainadziņu,

* Baltie darbi, izšūšana – tā kā blūzes var būt grezni rotātas, iesāksim izšūt apkakles, plecu un piedurkņu detaļas un izpētīsim piegrieztnes,

* Arheoloģiskā krekla piegriezuma veids un racionālisms,

* Pastalas – sarežģījumu novēršana tiem, kas jau iemācījušies, izgatavošanas pamatzināšanas tiem, kas gatavos pastalas pirmo reizi.

Kā redzams, darbnīcas pamattēmas ir daudzas un ļoti atšķirīgas. Pastalas, protams, netiek vilktas pie svētku kārtas, arheoloģiskajam kreklam nav saistības ar zīļu vainagu, bet – ieskatīsimies tautastērpu detaļu pagatavošanas procesā, sajutīsim, kā greznais tērps mūs iedvesmo, iemācīsimies to gatavot un cienīt. Un tad jau pa detaļai vien varēsim sākt sava tautastērpa izveidi!

Meistare dalīsies ar rokdarbiem, kas viņu pašu iedvesmo visvairāk, tie ir mazie darbi, kuros var ielikt rūpību, domas un smalkumu.

Nepieciešamais un ieteicamais:

– atrodi sava novada/pilsētas vainaga attēlu, meistare palīdzēs uzzīmēt konkrētajam vainagam zīmējuma shēmu,

– paņem līdzi no mājām visas mazās stikla pērlītes, varbūt tieši tās iešūsim vainagā,

– baltie mulinē diegi, šujamās adatas, pērļošanas adatas (ja ir), šķēres,

– ja vēlies gatavot pieres lentu – kokvilnas samta strēmele 5 cm plata un apmēram 50 cm gara (derēs arī izgriezta no vecas samta kleitas – nederēs mūsdienu sintētiskais, elastīgais samts),

– ja ir iegādāts – linu audums blūzes šūšanai, tad varēsi uzzīmēt piegrieztni pasniedzējas vadībā,

– pastalām – āda, var izmantot ādas jaku, kas sašūta no lieliem ādas gabaliem.

Materiālus paraugu šūšanai varēs iegādāties arī uz vietas darbnīcā, darbnīcas ir bez maksas, jo pasākumu atbalsta Sorosa fonda – Latvija iniciatīva „Pārmaiņu iespēja skolām”.

Pieteikšanās un plašāka informācija: Linda, tālr. 29431271, epasts: Linda@eglitis.lv

komentāri


  • Tavs viedoklis ir svarīgs:

Tavs viedoklis ir svarīgs: