Dzīves prasmju skola Malienas pamatskolas bērniem

2Alūksnes pusē 12. novembra rīts atnāca apmācies, nemīlīgs un drūms. Malienas pamatskolas sestās un septītās klases audzēkņi devās iepazīt divus uzņēmumus – ALTA S SIA Maizes kombinātu un SIA „Worm House” („Tārpu māja”) SFL projekta „ Vēl viens PAKĀPIENS Malienas Bērnu un ģimenes atbalsta darbībā” ietvaros. Galvenais mērķis – bērniem sniegt ieskatu par Alūksnes novada ražotājiem, ļaut apskatīt iekārtas, ražošanas tehnoloģijas, sarunāties un uzdot jautājumus uzņēmumu vadītājiem un darbiniekiem.

Vispirms ciemojāmies maizes kombinātā. Katram bērnam tika atvēlēts mīklas gabaliņš un dota iespēja izveidot savu maizes kukulīti – ar ķimenēm vai magoņu sēkliņām. Prieks ar kādu bērni darbojās pārsteidza, ikvienam bija svarīgi savu maizes kukulīti padarīt īpašu un atpazīstamu. Pirms nokļūšanas krāsnī uz pannas tie rindojās apaļi un gareni, sapīti pīnēs un sagriezti kliņģerī. Kamēr cepās pašu gatavotā maizīte, iepazināmies ar ražošanas procesu – sākot ar noliktavām, līdz gatavas produkcijas fasēšanai. Jautājumu bija daudz – cik darbinieki strādā, vai uzņēmumā ir maiņu darbs, kāds sortiments, vai ir konkurenti, cik maksā krāsns, kur jāmācās, lai ceptu maizi, kādas algas, cik ražotne dienā gūst ieņēmumus un tā bez gala. Saņemot pašcepto kukulīti, prieks bija dubults, bērnos bija gandarījums par piedzīvoto.

SIA „Worm House”  ražo biohumusu. Bērni bija zinoši par organisko mēslojumu, ko iegūst ar sarkano Kalifornijas slieku palīdzību, bet te bija iespēja redzēt ražošanu lielos apmēros. Lai dibinātu kontaktus un palielinātu apgrozījumu, uzņēmums savu produkciju šogad prezentēja starptautiskā izstādē Ķelņē, Vācijā. Bez sausā mēslojuma uzņēmums ražo biohumusa šķidro koncentrātu un ekstraktu, kas ir īpašs produkts un paver plašas tirgus iespējas. Bērni varēja apskatīt telpas un iekārtas, aptaustīt sliekas, uzzināt par to audzēšanu, barošanu. Tiem, kuri vēlējās bija iespēja ar lielu liftu nolaisties pagrabā, kur tiek uzglabāti desmitiem tonnu kompostētu kūtsmēslu, kas ir slieku pamatbarība.

 Iespēja tikties ar uzņēmējiem klātienē, jautāt, redzēt ražošanas procesu paplašina redzesloku, sniedz pārliecību, ka arī mūsu pierobežas novadā ir iespējama veiksmīga uzņēmējdarbība, kas neapstājas vietējā tirgus robežās.

Liels paldies ALTA S SIA Maizes kombināta atsaucīgajiem darbiniekiem, Agitai un Verneram Kalējiem (SIA „Worm House”), kuri šo dienu padarīja jauku un gaišu, veltot savu laiku, uzmanību un zināšanas mūsu skolas bērniem.

Violeta Kļaviņa, Malienas un Jaunalūksnes pagastu attīstības speciāliste

komentāri


  • Tavs viedoklis ir svarīgs:

Tavs viedoklis ir svarīgs: