Latvijas Lauku kopienu nedēļa. Trešā pietura: Trikāta

Beverina 2Trešā Latvijas Lauku kopienu nedēļas diena Trikātā sākās ar jauno trikātnieču dziedošajām balsīm un senās Tālavas valsts vēsturisko mirkļu izspēlēšanu vietējo aktīvistu vadībā. tiktāl par pagātni, bet kas notiek šodien un kam jānotiek rīt? Par to, trešdien 30.oktobrī jau trešajā Latvijas Lauku kopienu nedēļas dienā Trikātas pamatskolā sprieda vairāk kā 30 kopienu aktīvisti, pārmaiņu skolu un pašvaldību pārstāvji no Beverīnas, Valkas, Smiltenes, Amatas, Raunas, Siguldas un citiem novadiem. Tālāko ceļu ar vēlmi dalīties pieredzē bija mērojuši Nīcgales aktīvisti no Daugavpils novada. Arī šeit ne vien aktīvi piedalījās, bet arī notiekošo vēroja un dokumentēja Valdis Kudiņš.

Izvērtējot 1. Latvijas Lauku kopienu parlamenta rezolūciju un domājot, ko katra kopiena īsteno vai plāno īstenot, izvirzīto mērķu sasniegšanai, izskanēja, piemēram, aicinājumi pievērst lielāku uzmanību sociālās uzņēmējdarbības attīstības veicināšanai, īpaši normatīvā pamata izveidi Latvijā. Tāpat arī izskanēja bažas, ka ES finansējums varētu tikt izmantots kā stimuls, lai sekmētu teritorijas reformas turpināšanu, nepievēršot pietiekamu uzmanību teritoriju līdzsvarotas attīstības veicināšanai.

Daloties pieredzē, ko guvušas pārmaiņu skolas Valkas, Beverīnas, Raunas un Daugavpils novados, tika secināts, ka veiktās darbības palīdzējušas stiprināt sadarbību starp skolām, kopienas ļaudīm un pašvaldību, tādā veidā radot jaunas prasmes dažādu vecumu iedzīvotājiem un arī skolām kļūstot profesionālākām.

Biedrība „Iespēju durvis”, kas ir sadarbības partneris pasākuma organizētājiem Latvijas Lauku forumam (LLF) un patiesībā izveidojās SFL iniciatīvas „Pārmaiņu iespējas skolām” 1. kārtas rezultātā, iepazīstināja ar jaunāko inovatīvo risinājumu – Beverīnas novada amatnieku un rokdarbnieku izstrādājumu veikaliņu. (www.iespejudurvis.lv) Tā ir iespēja vietējiem iedzīvotājiem gūt papildus ienākumus.

Veiksmīgus sadarbības piemērus stāstīja arī Amatas novada attīstības fonds, norādot, ka sadarbības līgums ar pašvaldību ir stingrs garants sadarbībai nevis konkurencei un apliecinājums, ka pašvaldība un NVO darbojas kā sadarbības partneri, risinot novada iedzīvotājiem aktuālos jautājumus.

Ja Dobeles pusē, risinot sociāla rakstura jautājumus, biedrības ir saskārušās ar grūtībām iegūt informāciju par cilvēkiem, kuriem ir nepieciešams atbalsts vai kuri ir maznodrošināti, tad Amatas novadā šo jautājumu risina, aktīvi iesaistot sociālo darbinieku, kurš savu pienākumu ietvaros darbojas kā informators un savedējs starp biedrībām un iedzīvotājiem, kuriem nepieciešama palīdzība.

Latvijā vēl nepierastu pieredzi popularizēja tiešās pirkšanas pulciņa pārstāve Ieva no Siguldas. Siguldā jaunās ģimenes un citi iedzīvotāji, kuri vēlas ēst veselīgu pārtiku, ir apvienojušies pulciņā, ir apsekojuši vietējos ražotājus un kopīgi pa tiešo no zemnieku saimniecībām sev piegādā svaigu, veselīgu pārtiku. Iniciatīvā dalībnieki iesaistās brīvprātīgi un arī regulārās dežūras, kas ietver gan došanos uz saimniecībām, gan pārtikas sadali un izplatīšanu, tiek veiktas brīvprātīgi, tādā veidā iespējams pārtiku iegādāties lētāk pa cenām, ko nosaka audzētājs nevis lielveikalu ķēdes. (www.tiesapirksana.lv)

Kopienu nedēļas trešo dienu noslēdzām, ieklausoties stāstos un leģendās, kas apvij Trikātu un padara šo vietu par īpašu dārgakmeni, gan vietējiem ļaudīm, gan arī tiem, kas atklāj  to no jauna.

Beverina

komentāri


  • Tavs viedoklis ir svarīgs:

Tavs viedoklis ir svarīgs: