Aļa istaba Malienā

DSCF4931Kopš aizvadītās vasaras 24.augusta, kad atzīmējām skolas   140. dzimšanas dienu,  mūsu skolas 3.stāvā vienmēr atvērta un visiem pieejama  ir,, Aļa istaba”. Kas ir Alis? Alis ir  rakstnieks Aleksandrs Pelēcis, malienietis, mālupietis un Alūksnes zēns vienā personā, dzimis Mālupes ,,Ķikšos’’, bet skolojies Malienas pamatskolā un Alūksnes ģimnāzijā. Bērnībā gan skolā, gan mājās rakstnieks saukts par Ali, jo, kā pats saka  savos  stāstos par bērnu dienām grāmatā ,,Puisiska dvēsele’’, ,,kurš gan varēja izrunāt to garo- Aleksandrs’’.

Plāksnīte pie mūsu skolas parādes durvīm jau vairāk kā 10 gadus vēsta, ka šī ir Aleksandra Pelēča pirmā skola, ka viņš te skolojies no 1927. līdz 1934.gadam. Kopš brīža, kad atklājām piemiņas plāksni, mūsos dzīvoja vēlēšanās kādreiz iekārtot arī piemiņas istabu vai vismaz piemiņas stūrīti rakstniekam. Nu tas ir noticis. Aļa istabā jau notikušas pirmās dzejas stundas Dzejas dienās, kad runājām dzejoļus no Aleksandra Pelēča manuskripta bērnu dzejoļu krājumam ,,Čabiņš’’, kurš diemžēl dienasgaismu vēl nav ieraudzījis. Ir jau sagaidīti arī pirmie ciemiņi –skolas absolventi, bērni un bērnu vecāki.

 Tā kā skolas garajā mūžā -140 gados, sakrājies daudz vēstures materiālu, arī tie ir izvietoti Aļa istabā.

Istabas centrā atrodas vecais skolas rakstāmgalds, bet uz tā – Aleksandra Pelēča fotogrāfijas un viņa Sibīrijas dzīves laikā pašdarinātais galda kalendāra paliktnis. Kalendārs rāda 1995.gada 12. oktobri, kad rakstnieks devās Mūžības ceļos… Kalendāra lapiņa vairs netiks pāršķirta, bet Aļa istabu centīsimies iekārtot atbilstoši rakstnieka personībai un tam, kādu mēs to redzam, ar šodienas acīm skatoties.

Malienas pamatskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Gunta Vancāne

DSCF4725

komentāri


  • Tavs viedoklis ir svarīgs:

Tavs viedoklis ir svarīgs: