Pužiņš atklāj jaunus darbus

Tik nemanāmi šogad pazibējusi vasara, un atkal skolnieki dodas uz skolu, lai iegūtu jaunas zināšanas un apgūtu interesantas prasmes. Arī SFL finansētais projekts „Pužiņš atklāj jaunus darbus” ar septembra vidu atsāks savu darbību, bet vēl šobrīd atskatīsimies uz pieredzes braucienu – ekskursiju, kurā devās visi gan lielie, gan mazie nodarbību dalībnieki. Kā pateicību čaklie nodarbību apmeklētāji saņēma dāvanu – pieredzes braucienu – ekskursiju, kas notika 28.augustā. Brauciena mērķis bija apciemot vēl neredzētus amatniekus, kas darbojas ar sentēvu metodēm. Pirmais, ko apmeklējām, bija kalējs Gints Haņeckis Tumes pagastā, Tukuma novadā, kur varēja ne tikai vērot kalēju darbībā, bet arī iemēģināt smago āmuru un karsto dzelzi. Tālāk mūsu plānos bija doties pie rotkaļa, bet diemžēl viņš atteicās mūs uzņemt un tāpēc devāmies pie keramiķa Uģa Daiņa Irlavas pagastā, Tukuma novadā. Lai gan ar keramiku skolēni  tika iepazīstināt jau iepriekšējā projektā, arī šajā reizē viņi ieguva ko jaunu, keramiķis demonstrēja darbošanos ar māla virpu, šo prasmi pamēģināja apgūt arī Alise, kurai bija acīmredzams talants, jo pat keramiķis bija izbrīnīts par tādu prasmi strādājot pie virpas pirmo reizi. Irlavas pagastā, Tukuma novadā, darbojas vēl kāds amatnieks – koktēlnieks Juris Neimanis, kurš prot prasmīgi darboties gan ar koku, gan ar akmeni, gan ar zīmuli. Arī te interesenti varēja ievingrināt roku darbā ar koka kaltu. Pēc amatnieku apmeklējuma devāmies uz Jaunpili, lai kafejnīcā „Līvas” ieturētu gardu maltīti.

Dienas otro daļu pavadījām izklaidējoties. Vispirms Jaunpilī profesionāli bruņinieki mūs uzņēma bruņinieku godā, apmācot gan šaut ar bultu, ar arbaletu, gan mest mērķī cirvi un šķēpu. Kopš tās dienas Puzes pamatskolā mācās sers Ārons un lēdija Laura. Diena noslēdzās ar jautriem nobraucieniem rodeļu trasē Zviedru cepurē, Kandavas novadā. Noslēgumā visi nodarbību apmeklētāji saņēma piemiņas suvenīru – piezīmju blociņu ar SFL un Amatniecības centra emblēmām.

Ko saka paši pieredzes brauciena – ekskursijas dalībnieki:

Jānis, Sarma, Guna un Revita: Diena bija brīnišķīga! Kalējs, jauns cilvēks – progresīvi domājošs, iedvesmojošs. Bijām mēmi, kad ieraudzījām viņa darbus! Pati darbnīca bija ļoti tīra un kārtīga. Keramiķis – pirmo reizi bija iespēja vērot darbu ar virpu. Tēlnieks – ļoti daudzpusīgs, ir izkopis talantu vairākās jomās. Patstāvīgi apguvis ne tikai dažādos amatus, bet iemācījies arī būvēt guļbaļķu mājas. Interesents pasākums bruņiniekiem. Prieks par bērnu izklaidēm rodeļos, tas bija kā punkts uz „i” dienas noslēgumam. Protams, nedrīkst aizmirst arī gardās pusdienas.

Ingus: No ekskursijas visvairāk patika skaistie kalēja darbi un interesantie māla stāsti. Patika izmēģināt šaut un mest ar Viduslaiku ieročiem. Protams, visforšāk – braucieni ar rodeļiem.

Niks: Ļoti patika pie kalēja, iespēja kalt pašiem. Interesanti bija izmēģināt mest cirvjus mērķī. Vispār jau visa diena bija jautra.

Dans: Man patika pie visiem amatniekiem. Pašam bija iespēja izkalt vienkāršu pakavu un pie koktēlnieka izgrebt rakstu. Interesants bija virpošanas process. No izklaides visvairāk patika rodeļi.

Deniss: Man jau visvairāk patīk galdniecība no visiem amatiem, tāpēc interesanti bija grebt kokā ābola siluetu un burtu ā. Patika braucieni ar rodeli un nemaz nezināju, ka tik labi protu šaut ar loku – sašāvu visas trīs bultas tieši mērķa centrā.

Laima: Amatnieki bija ļoti laipni un dalījās savās gudrībās ar mums. Bija interesanti un jauki. Gan garšīgi paēdām, gan dienas beigās jauki atpūtāmies Viduslaiku pilī un rodeļos.

Emīls: Man patika interesantie veidojumi un arī padomi no kalēja. Bija garšīgas pusdienas un jautras izdarības Viduslaiku pilī, kā arī rodeļi Zviedru cepurē.

Klāvs: Pie kalēja bija aizraujoši redzēt izstrādātos metāla veidojumus. Redzēju, kā top visparastākās naglas. Pie keramiķa bija apskatāmi dažāda māla darbi. Bet pie koktēlnieka visvairāk patika viņa suns. J Dienas otrā daļa bija ļoti jautra!

Laura: Patika vērot visus amatniekus darbībā. Labi bija tas, ka paši varēja pamēģināt vai vismaz gūt priekšstatu par šo amatu. Izklaides arī bija foršas. Lai gan pati izbraucienos ar rodeļiem nepiedalījos, bet bija interesanti vērot, kā citi priecājas. Jaunpils pilī ļoti labi pavadījām laiku. Man patika šaut ar loku, jo darīju to pirmo reizi. Jauki pavadīta diena!

Edijs: Pie kalēja ļoti interesanti iekārtotas telpas. Patika kalēja radošie darbi. Pie keramiķa daži darbi bija ar īpašu māksliniecisku pieskaņu. Pie koktēlnieka man visvairāk patika guļbaļķu ēkas, ko pats koktēlnieks ar savām rokām uzcēlis, un to izkārtojums. Arī suns, kas visur mūs pavadīja, bija foršs. Bija ļoti jautra pēcpusdiena gan izklaides Viduslaiku garā, gan rodeļu nobraucieni, gan arī pusdienas bija varengardas.

Ārons: Man ļoti patika pie kalēja, jo pie viņa es izkalu naglu, kuru pēc tam ar kalēja palīdzību sasēju mezglā. Man patika Viduslaiku pilī, jo tur es ieguvu vislabākos rezultātus. Jautri bija rodeļos. Man arī ļoti patika ēst skaistajā kafejnīcā.

Beatrise: Pie kalēja patika interesantie darbiņi, ka iekrita sirsniņā, jo bija tiešām ļoti skaisti. Pie keramiķa bija interesanti vērot, kā uz virmas top māla pods. Pie koktēlnieka bija skaisti zīmējumi. Kā izrādās, koktēlnieks savu talantu izkopj katru dienu, katru brīvu brīdi. Dienas otrā puse vispār bija ļoti jautra. Patika gan viduslaiku pilī, gan Zviedru cepurē. Ļoti laba un jauki pavadīta diena!

Alise: Man patika, ka es uzzināju, cik skaistas un oriģinālas lietas var uztaisīt kalējs no metāla. Pie keramiķa es uzzināju daudz ko jaunu par māliem un tā paveidiem. Es pati uz virpas varēju izgatavot podiņu. Arī koktēlniekam bija skaistas, interesantas un oriģinālas skulptūras. Šodien es secināju, ka amatniecība ļoti spēj attīstīt fantāziju. Pēc amatniekiem mēs ēdām ļoti gardas pusdienas. Pēc tam jautri izklaidējāmies pilī. Izkalām arī monētu. Ļoti patika nobraucieni rodeļu trasē Zviedru cepurē.

Katrīna: Man patika pie kalēja dažādie darbiņi un interesanti bija vērot, kā viņš pats strādā. Pie keramiķa bija interesanti vērot, kā viņš uz virpas darina podiņu. Pie koktēlnieka patika vērot, kā zēni gatavo dažādus zīmējumus uz koka. Interesanti bija arī paša amatnieka radītie darbi no koka un akmens. Patika arī izklaides Jaunpilī – gan šaut ar loku un arbaletu, gan mest ar cirvi un šķēpu. Pašai bija iespēja izkalt laimes monētiņu. Ļoti patika rodeļos, gribējās vizināties vēl un vēl.

Kristiāna: Man patika kalēja gatavotie darbi. Interesanti bija arī keramiķa darbiņi. Pie koktēlnieka visvairāk patika amatnieka paša būvētās mājas. Jautri bija gan mest ar loku un cirvīti, gan šaut ar loku un arbaletu. Forši bija braukt ar rodeļiem. Patika izkalt viduslaiku laimes monētu.

Domāju, ka visiem projekta „Pužiņš atklāj jaunus darbus” dalībniekiem bija jauki, jautri un vērtīgi pavadīta diena. Liels paldies visu vārdā mūsu šoferītim Kārlim Zaļkalnam!

Tiksimies nākamajās projekta nodarbībās „Mūsu rokās koks par skaistu lietu top!”, kurās pasniedzēja Aivo Kriņģeļa vadībā varēs apgūt prasmi darboties ar bērza un oša dēļiem, tos apstrādāt, sastiprināt un gatavot jaunus ēvelsolus. Ja Tevi tas ieinteresēja, tad seko līdzi informācijai pie pagasta ziņojumu plāksnēm.

Projekta direktore Anda Lejniece

komentāri


  • Tavs viedoklis ir svarīgs:

Tavs viedoklis ir svarīgs: