Mēs mīlam Brocēnus. Un to pierādīsim!

Brocēnos valda satraukums. „Riktīgi sitas sirds pirms pirmizrādes,”atzīst vēstures skolotāja un daudzu Brocēnu radošo iniciatīvu rosinātāja Laura Miķelsone. „Filmu jau grib redzēt tik daudzi.” Un šoreiz nav runa par kāda amerikāņu grāvēja vai pašmāju filmas izbraukuma seansu, bet gan par Brocēnu jauniešu veidoto dokumentālo filmu pirmo izrādīšanu tautai. 12. septembrī Brocēnu vidusskolas telpās daudzu interesentu klātbūtnē notiks kino seanss, kurā ne tikai pirmoreiz izrādīs jauniešu veikumu, bet arī būs iespēja noskatīties vecmeistaru veikumu no 20. gs. 60. un 70. gadiem.

Jau kopš gada sākuma ap divdesmit aktīvākie un zināt gribošākie mazpilsētas jaunieši pulcējās uz nodarbībām, ko ar patiesu lepnumu nodēvēja par Brocēnu filmu skolu. SFL iniciatīvas “Pārmaiņu iespēja skolām” otrās sezonas ietvaros Brocēnu jauniešiem, kuri jau iepriekš bija aktīvi piedalījušies gan SFL jauno reportieru skolas semināros, gan patstāvīgi veidojuši foto un video stāstus par savu ikdienu citu projektu vajadzībām, tika dota iespēja pilnveidot prasmes un zināšanas, pirmo reizi mūžā veidojot dokumentālu filmu. Brocēni nebūt neplāno pārvērsties par Kino skolu centru vai Bolivudas filiāli Kurzemē. Laikā, kad ierīces foto un video veidošanai un izplatīšanai ir pieejamas vai ikvienam, turienieši nolēma mācīties šīs tehniskās iespējas izmantot, saglabājot vietējās tradīcijas.

Iepriekšējā vasarā projekta “Kā apvienot indivīda vajadzības un kopienas labsajūtas pieaugumu: atbalsts vietējo nevalstisko organizāciju lomas spēcināšanai” ietvaros Brocēnu jaunieši ne tikai paši iemūžināja video projekta norisi, bet arī vilka gaismā aizmirstas vērtības – vietējo kino amatieru filmētos materiālus. Pēc veco filmu fragmentu digitalizēšanas tie tika izrādīti pilsētas svētkos uz lielā ekrāna, izpelnoties milzīgu vietējo iedzīvotāju interesi. Kino skolas nodarbības saglabā tradīciju iemūžināt vietējos notikumus filmā, kā arī ļauj jauniešiem apgūt profesionālākas iemaņas.

Un tā šogad, darbojoties četrām komandām jeb filmēšanas grupām, tapušas četras īsfilmas, ko profesionālu kinematogrāfistu Ligitas Lukstraupes un Dzintara Dreiberga vadībā radījuši dažādu vecumu bērni un jaunieši. Jauno cilvēku izvēlētās tēmas stāsta par to, kas ir svarīgi viņiem pašiem – mīļāko skolotāju, maza zēna cerības kļūt par hokeja profesionāli un spēlēt Rīgas “Dinamo”, vienīgo mazpilsētas kafejnīcu, kur notiek viss – no tālbraucēju šoferu pusdienām līdz pat kāzām un bērēm, pat par šaflotāju – talantīgu puisi, kurš aizrautīgi nodarbojas ar mūsdienīga deju stila apgūšanu un kaļ lielus plānus.

Protams, tik īsā laikā jaunie kinematogrāfisti nav apguvuši to, ko operatori, scenāristi un režisori mācās visu mūžu, taču viņi ir iemācījušies galveno – ar pilsonisku atbildību vērot pašiem savu un apkārtējo cilvēku dzīvi un pavēstīt par interesantāko arī citiem. Jaunieši ir iemācījušies saskatīt cilvēku atšķirīgo reakciju uz problēmām, kā arī domāt radoši, saskatot pavisam parastā ēstuvē šarmantu romantiku. Un kas gan var būt svarīgāks kā attīstīt pašam savu aktīvu, radošu un rosinošu skatienu uz dzīvi… Jāpiezīmē, ka visu – no filmas idejas atlases līdz scenārijam, filmēšanai un montāžai jaunieši ir paveikuši paši, kuratori piedalījās procesā tikai ar ieteikumiem un padomiem.

12. septembrī Brocēnu vidusskolas telpās daudzu interesentu klātbūtnē notiks kino seanss, kurā ne tikai pirmoreiz izrādīs jauniešu veikumu, bet arī būs iespēja noskatīties vecmeistaru veikumu no 20. gs. 60. un 70. gadiem. Ceram arī uz rosinošām sarunām un divu paaudžu filmu veidotāju diskusiju. Filmas ar vienojošo nosaukumu “Mēs mīlam Brocēnus” paredzēts mazpilsētā izrādīt arī valsts svētku nedēļā katru dienu pirms lielo filmu seansiem. kā arī vietējā bibliotēkā. Pirmizrādē būs klāt filmu veidotāji, varoņi un līdzjutēji.

Ligita Lukstraupe, brocēniešu konsultante un līdzjutēja

komentāri


Tavs viedoklis ir svarīgs: