Ķoniņu diena Turlavā

vesturiskie-lasijumi.w24.augustā Turlavā notika kārtējā Kuršu ķoniņu diena, kad no daudzām Latvijas vietām uz Turlavu atbrauca viesi no dažādām Latvijas vietām, no Liepājas, Ogres, Kandavas, Rīgas, Grobiņas, Kuldīgas, Aizputes, Snēpeles, un, protams, vietējie. Svētku iniciators un rīkotājs ir Turlavas pamatskola, finansiālie atbalstītāji – Sorosa fonds Latvija, Turlavas pagasta pārvalde, un vietējo iedzīvotāju pienesums, kā arī biedrības „Dzīvotprieks” piedalījās Kuldīgas novada pašvaldības izsludinātajā konkursā – kultūras pasākumu organizēšanā, kas arī piešķīra naudu šo svētku organizēšanā. Secinājums – kopā esam spēks un kopā varam daudz!

Svētki sākās ar ekskursiju pa ķoniņu brīvciemiem, ko vadīja Aina Tovstuļaka. Ziemeļciemu mājā viesus sagaidīja ar dziesmu un 7.klases skolniece Kate Vītola bija sagatavojusi interesantu stāstījumu par mājas vēsturi. Pagalmā Kate bija uztaisījusi stilizētas lellītes, kas simbolizēja ziemeļciema iedzīvotājus, ekskursantu grupa upē Rīva, kas ietek Baltijas jūrā palaida laiviņu, uz kura buras bija uzrakstīts vēstījums.

Turiet kādu ticību turēdami, tikai turiet godā arī mūsu tautas sensenos tikumus – pildiet savus solījumus, esiet pazemīgi pret vecākiem, žēlsirdīgi pret grūtdieņiem, laipni pret svešiniekiem, drosmīgi pret ienaidniekiem.

Tad Dievs, kuram Jūs kalposiet neliegs Jums savu svētību.   

Atgriežoties Svētku norises vietā visiem bija iespēja piedalīties vēsturiskajos lasījumos, kur zināšanās dalījās dievture no Kanādas Maruta Voitkus – Lūkina un kuršu ķoniņu pētnieks Agris Dzenis, kā arī dzejniece, kas bijusi trimdā, bet atgriezusies Latvijā – Astrīda Ivaska, un pētot dzimtas koku izrādījies, ka viņa ir no ķoniņiem.

Pašmāju labumu tirgū varēja nopirkt pīrāgus, kēksus, gleznas un vīnogu stādus, medu un citus labumus. Skolas zālē, varēja skatīt izstādi par ķoniņiem.

Katrs varēja piedalīties radošajās darbnīcās, kur tika liktas rakstu zīmes, stellēs austs deķis, no doņiem taisītas laivas, ko pēc tam pārpūta lielajā laivā no viena gala līdz otram ar vienu elpas pūtienu, bija jāatbild uz jautājumiem par ķoniņiem, jāsēž uz maisa un jāatmin cik kartupeļu maisā, pēc smaržas jāatmin garšvielas no pašu dārziem, pēc kā varēja baudīt skābeņu zupu no lielā katla, uztaisīt no dārzeņiem laivas, vīriņus u.tt. Pavisam bija 10 darbnīcas, katrs saņēma karti ar darbnīcām, un pretī no darbnīcu vadītājiem bija jāsaņem paraksts, kartes tika saliktas cibiņā un vakarā astoņi laimīgie tika pie balvām, galvenā balva bija pašcepta medus torte.

Kā katru gadu mūs, priecēja Kuldīgas folkloras grupa „Kūrava, ko vada Ina Celitāne, uz pasākumu viņi ieradās ar ciemiņiem no Itālijas, Vācijas, Spānijas, kas ne tikai kuplināja skatītāju rindas un piedalījās dančos, bet bija tik drosmīgi, ka kāpa uz skatuves un visiem par prieku stāstīja stāstu Itāļu valodā.

Un tad ilgi gaidītā teātra izrāde ”Ķoniņu brīvības skaņa”, ko iestudēja 20 vietējie Turlavas iedzīvotāji. Luga tika rakstīta, speciāli pasākumam par ķoniņu vēstures faktiem,tās autore ir Turlavas pamatskolas skolotāja Liene Kaltniece.

Pēc izrādes un pateicības vārdiem, izmantoju SFL vasaras skolā iegūto ideju par labajiem vārdiem, ko uzrakstījām uz lapām, salocījām lidmašīnas formā, lai tās lidotu pie katra no mums. Tad atklājām cik daudz labu vārdu, varam dod viens otram.

Vakarā katrs kājas izlocīja dančos kopā ar folkloras kapelu „Maskačkas spēlmaņi”, un lai solis būtu raits, kapelai līdzi bija atbraukuši deju pāri no „Rīgas danču kluba”, iemācījāmies dejas, kas nogura varēja sildīties pie lielā ugunskura, ap kuru pulcējās cittautieši, ciemiņi un pašu ļaudis, lai parunātos.

sarunās_ar_Marutu_Voitku-Lūkinu piragi_gleznas_ogulaji dejas.mammas_un_berni

komentāri


  • Tavs viedoklis ir svarīgs:

Tavs viedoklis ir svarīgs: