Kā vasaras saulgriežus gaidīja Apes pusē

Meitenes ar siera ritulīšiem wPirmā vasaras aktivitāte norisinājās Jāņu laikā, kad daba sasniedz savu pilnīgāko plaukumu pirms brieduma iestāšanās. Kopīgi varēja atcerēties senlatviešu Jāņu laika tradīcijas. 20. jūnijā visi tika aicināti uz sieta siešanu. Tā bija gan dalīšanās pieredzē, gan neliela sacensība par labākā, mīkstākā un interesantākā siera pagatavošanu. Kas tika netika izmantots! Sēkliņas, dažādu garšvielu salikumi, ķiplociņš, plūmītes un žāvēts speķītis! Vienīgais nosacījums- nekādu e-vielu! Interesanti bija tas, ka savu prasmi siet sieru rādīja Apes vidusskola direktors Jānis Ločs, kas radīja patiesu izbrīnu aktivitātes dalībniekiem. Kur siers, tur miestiņš, mūsu gadījumā īsts maizes kvass. Varētu jau sacīt, ka ne piens, ne olas, ne maize nav tāda, kā senos laikos, tomēr šoreiz tika izmantoti tikai īsti produkti, ko piegādāja vietējie iedzīvotāji. Tie, kuri vēlējās, varēja sākt gatavoties otrajai dienai – sašūt tējas maisiņus augiem, kuri tiks salasīti.

21.jūnijā visi devās uz Apes pagasta „Noriņu” mājām. Ozola paēnā, „zem ozola kuplajiem zariem” tika runāts par ārstniecības augiem un zāļu tējām, to nozīmi veselības saglabāšanā un uzlabošanā, kā arī dažādu saslimšanu ārstēšanā. Māju saimniece Laura dalījās pieredzē par to, kā tad īsti vācamas dažādas zāļu tējas. Apstaigājot tuvāko apkārtni, katrs izvēlējās sev tīkamāko augu lapiņas vai ziediņus. No tiem tika aplieta tēja – smaržīga un garšīga. Ar „Noriņu” māju saimnieces svētību visi dalībnieki saņēma dažādu mētru stādus, kurus nu varēs audzēt arī savās mājās: šokolādes mētru, piparmētru, apelsīnmētru, citronmētru, kaķumētru u.c.

Plašajās pļavā devāmies lasīt Jāņu zāles. Miers, skaistums, plašums, sienāžu čirkstināšana, kukaiņu sīkšana, pļavu ziedu bagātība… , un cilvēks – katrs savās domās iegrimis brien pa pļavu un bauda mirkli. Zāļu tējas tika vāktas pītos groziņos vai linu maisiņos. Arī vainagiem un Jāņu ziedu pušķiem tika savāktas trejdeviņas Jāņuzāles – nu gluži kā dzied tautasdziesmās. Daži interesanti un uzjautrinoši notikumi norisinājās arī mežmalas papardēs. Laiks paskrēja nemanot.

Nākamais ceļš veda uz Kalekaura ezeru, kur tika apgūtas dažādas pirts gudrības – kā siet pirtsslotas, no kā siet, ko klāt piepīt, kas jādara, lai veselību uzlabotu, nevis darītu sev pāri. Lailas vadībā no kļavu lapām mācījāmies taisīt cepures. Cepuru rotā tiešām varēja lepoties – tās izskatījās ļoti skaistas un pasargāja no saules. Tika uzpīti arī vairāki vainadziņi no iepriekš saplūktajām trejdeviņām Jāņu zālēm.

Kamēr visi darbojās, uz ugunskura lielā katlā vārījās zupa. Bērni ar aizrautību uz ugunskura cepa maizītes. Uz galda šķīvjos rindojās vairākas siera šķirnes, kuras paši gatavojām iepriekšējā dienā. Tagad tās ar baudu degustējām, nogaršojām arī kvasu

Tā Apes pusē iesakās skaistais Vasaras Saulgriežu laiks…

Apes vidusskolas direktors rāda siera sagatavošanas procesu Gatavošanās siera degustācijai un zupas ēšanaiw Jāņu zāļu lasīšana Pirts slotu siešana Top kļavu lapu cepures

komentāri


  • Tavs viedoklis ir svarīgs:

Tavs viedoklis ir svarīgs: