Briežuciems dalās pieredzē: ko spēj maza, bet sparīga skola

SAM_5079Pirms kāda laika man piezvanīja viena no Siguldas Dienas centra darbiniecēm – Inga Ķeizare, lai pieteiktu siguldiešu ekskursiju  uz Briežuciemu, kurā piedalītos vairākas biedrības, Dienas centra darbinieki un vienkārši interesenti.  Viņi esot 40 cilvēki un gribētu pie mums pavadīt visu dienu, jo esot labu dzirdējuši par Briežuciemu. Vai es kā biedrības vadītāja viņus pieņemšot pieredzes apmaiņas braucienā? Teikšu godīgi, ka dabiskā reakcija bija – atrast cienījamu iemeslu, lai atteiktu. 40 cilvēki uz visu dienu! Tas nav viegli, it īpaši iesācējiem. Bet tad parunājos ar skolas direktori, un nonācām pie kopīga secinājuma, ka tas varbūt arī nav viegli, bet tā ir arī iespēja, kas jāizmanto. Ir stereotips, ka Latgale ir nelaimīga un atpalikusi, bet tā tāda patiesībā nav, un vislabāk to zina paši latgalieši. Siguldas viesu uzņemšana būtu iespēja parādīt, ka pie mums viss notiek -pat mazā lauku pagastā un mikroskopiskā, bet sparīgā skoliņā. Un tā nu es teicu, – jā!

Tad  sekoja sagatavošanās process. Darba kārtības plānošana bija sarežģīta, ne viss iznāca tik labi, kā to gribējām, bet mēs to paveicām. Veselu nedēļu pierunājām vietējos amatniekus, lai viņi izrādītu savas prasmes ciemiņiem. Tā siguldiešiem bija iespēja gan siet pirstslotas smaržīgā pirtī, gan cept maizi  īstā lauku krāsnī, gan siet sieru un daudz ko citu. Rezultātā vietējiem amatniekiem tā bija iespēja nopelnīt, jo ar siguldiešiem bija vienošanās par konkrētu samaksu. Savukārt vakariņu galds sastāvēja  tikai no vietējiem labumiem –  žāvēta gaļa, alus, siers, zaļumu sviests, pašcepta maize. Arī tā bija vietējo reklāma, jo visi pēc tam gribēja pirkt gan gaļu, gan sieru, gan maizi.

Tā nu 10.jūnijā Briežuciemā ieradās ciemiņi lai iepazītos ar biedrības „Saulessvece” un Briežuciema pamatskolas darbību un sasniegumiem. Ciemiņi pārstāvēja Siguldas Dienas centra darbiniekus, kā arī Siguldas biedrības, piemēram, rokdarbnieču klubiņu „Diadēma”, „Hobiju parku” un citas. Diena ar dažādiem patīkamiem pārsteigumiem bija piesātināta gan viesiem, gan briežuciemiešiem. Ekskursantus Balvos pie Staņislava pieminekļa sagaidīja vēstures skolotāja un gide Irēna Šaicāne un izrādīja Balvus. Viesi vienprātīgi atzina, ka Balvi ir ļoti skaista pilsēta.

Tālāk viesus ceļš aizveda uz Baltinavas katoļu baznīcu, kur siguldieši ieklausījās prāvesta Ivara Viguļa interesantajā stāstījumā par Baltinavas baznīcas un draudzes vēsturi.

Bet pats galvenais notika Briežuciemā, kur siguldieši Briežuciema pamatskolas direktores Lidijas Ločmeles vadībā iepazinās ar skolas kā daudzfunkcionāla resursu centra darbību. Direktores prezentācija par skolu kā resursu centru ciemiņus patiesi pārsteidza. Viņi bija ļoooti izbrīnīti, ka maza lauku skola var būt tik sparīga,  ar tādu cīņas sparu un  vēlmi un prasmi daudz ko darīt. Skolotāja Valentīna Kaša arī pastāstīja interesantus faktus par skolas vēsturi. Es kā biedrības „Saulessvece” vadītāja iepazīstināju ar biedrības darbību, sasniegumiem, kā arī ciešo sadarbību ar skolu.
Pēc tam  izvērtās pārdomu pilna diskusija par to, ka redz – skola arī var cīnīties pati, nevis laisties dibenā. Un es aizdomājos par to, ka patiesībā mūsdienu skolai ir ja ne juridiskas, tad morālas pašnoteikšanās tiesības – prasme un vēlme darīt  visu, lai būtu, lai eksistētu, un lai šī eksistence būt jēgpilna un kvalitatīva.
Tālāk siguldiešu ceļš tālāk veda uz interesantām meistardarbnīcām, kuras bija sarūpējuši vietējie amatnieki – Briežuciema zelta fonds. „Kronīšu” mājās kopā ar saimnieci Viju Jermacāni bija iespēja ne tikai vērot, bet arī piedalīties maizes cepšanas procesā. Zemnieku sētā „Bilgas” daļa viesu varēja iemēģināt roku smaržīgu pirtsslotu siešanā pašu saimnieku Birutas un Oļģerta Punduru vadībā. Aušanas studijā interesenti varēja iepazīties ar lupatu deķu aušanas noslēpumiem.

Saimniece Helēna Ločmele izrādīja siera siešanas un sviesta kulšanas noslēpumus. Vakara noslēgumā visi kopā baudījām uz ugunskura vārītu zupu un vietējo amatnieku lauku labumus – pašceptu saldskābmaizi, baltmaizi, žāvētu gaļu, zaļumu sviestu un protams, īstu Jāņu alu. Pirms ugunskura zupas baudīšanas viesi kopā ar mājiniekiem un Briežuciema etnogrāfisko ansambli fantastiskās vadītājas Marutas Ločmeles vadībā vienojās kopīgās dziesmās un lielās Jāņu bizes pīšanā. Savukārt kultūras dzīves vadītāja Zita Mežale siguldiešiem vadīja ātros latgaļu valodas kursus un piemiņai uzdāvināja Mazo latgaļu valodas vārdnīcu. Siera sējēji tika arī pie Īpašās Briežuciema sievu siera receptes (Zitas autordarbs).

Īpaši sajūsmināti par iepazīšanos ar latgaļu valodas bagātībām bija  siguldiešu jaunatne, un viņi bija nopietni noskaņoti braukt uz mājām un apmācīt latgaliski runāt savus draugus.

Viesu secinājums dienas noslēgumā bija vienprātīgs – Latgale ir ārkārtīgi skaista, zaļa un ar īpašu auru apveltīta Latvijas daļa. Bet pats galvenais, te dzīvo strādīgi, gaiši un vienkārši cilvēki.

Tāda  mums tā diena izvērtās. Tā prasīja ārkārtīgi daudz. Bet deva daudz vairāk.

Biedrības „Saulessvece” vadītāja un pasākuma koordinatore Silvija Ločmele

SAM_5075

komentāri


  • Tavs viedoklis ir svarīgs:

Tavs viedoklis ir svarīgs: