Pirmajā uzņēmēju dienā pārliecinājāmies: Tirza var!

maijs -SM2S_20_Tirza_prakt.bizn.darbnica uznemeju dienas tirgu wTiešām var, par to varēja pārliecināties 23. Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas gadadienai veltītajā Pirmajā uzņēmēju dienā Tirzas pagastā šī gada 4.maijā, kurā tika prezentēti labie stāsti par pagasta pārvaldi, kultūras namu, bibliotēku, skolu, veco ļaužu namu, biedrībām un Tirzas pagasta uzņēmējiem. Labos stāstus pierakstīja un apkopoja skolas izveidotā darba grupa.

Pasākumā pulcējās bērni, jaunieši, ģimenes, pašdarbnieki, uzņēmēji un viesi, kopā vairāk nekā 150 dalībnieki. Tirzas pagasta pārvaldes vadītājs Česlovs Barkovskis izsniedza pateicības rakstus uzņēmējiem. Tirzas kultūras nama pašdarbības kolektīvi un Tirzas pamatskolas skolēni sniedza priekšnesumus. Pasākums beidzās ar sarunu par kooperācijas iespējām un priekšrocībām, sarunā pieredzē dalījās LPKS „Piebalga” piena ražotāju kooperatīva vadītājs Jānis Razminovičs.

Svarīgākā pasākuma atziņa: esam pieraduši uzskatīt, ka mums nekā nav. Patiesībā mums viss ir! Pats galvenais: mums ir pietiekami daudz uzņēmīgu cilvēku, kas darbojas un neatlaidīgi strādā savai, pagasta un valsts labklājībai. Mums nav ļoti lielu uzņēmumu, toties ir daudz nelielu un vidēji lielu ražotņu. Arī tādu, kas prasmīgi saimniekojot ir panākuši ievērojamu attīstību. Piemēram, zemnieku saimniecības „Lejas Zosēni” Virānes ciemā ražošanas apjoms 10 gadu laikā ir palielinājies 20-25 reizes, SIA „RC Līnija” Virānē apgrozījums trīskāršojies. SIA „Kraujas – Z” Tirzā veiksmīgi apgūst projektu līdzekļus, nodrošina darba vietas 16-20 cilvēkiem. Vairāki uzņēmīgi cilvēki, kas dzīvo Tirzā ir izveidojuši uzņēmumus pakalpojumu sfērā Gulbenē – zobārsti, friziere.

Prātīgi un apdomīgi saimniekojot, bioloģiskā saimniecība „Šķilbi” Tirzā, kura pieder cilvēkiem nu jau pensijas vecumā, 7 gadu laikā ir piesaistījusi Eiropas līdzekļus un izcīnījusi bioloģiskās saimniecības preču zīmi. Bioloģiskā saimniecība „Avotiņi” Vecadulienā ir atradusi savu nišu tiešajā tirdzniecībā Rīgā. Veikals „Ienāc” paplašina telpas un preču sortimentu. Labo stāstu ir daudz! Uzņēmēju dienā ar atziņām, labajiem stāstiem un pieredzi iesaistījās 31 Tirzas pagasta uzņēmējs, no tiem pakalpojumus sniedz 41% , mežsaimniecībā darbojas  7 %, netradicionālā lauksaimniecībā – 10%, lauksaimniecībā – 42 %. Lielākā daļa uzņēmumu ir dibināti laikā no 2000.-2006.gadam, ir veiksmīgi pārdzīvojuši krīzes gadus un turpina attīstīties, dažiem izdevies iegūt ERAF projektu līdzekļus. Pēdējos 3 gados ir reģistrējušies 3 pašnodarbinātie, nodibināti 5 uzņēmumi.  T.sk. mikrouzņēmumi celtniecības nozarē, grāmatvedības pakalpojumi strādājot attālināti, gaļas lopu audzēšana, lauksaimniecības produkcijas realizēšana u. c.

Tirzas pagasta labie stāsti par uzņēmīgiem cilvēkiem mums līdzās uzrunāja pasākuma dalībniekus un turpinās nest vēstījumu.

Dažas atziņas tiem, kas meklē savu iespēju:

  • Kļūstot par uzņēmēju, noņem rozā brilles- uzreiz nebūs peļņas, bet neatlaidīgi strādājot to var iegūt!
  • Sākums vienmēr ir grūts, bet tad, kad izdodas ir liels gandarījums!
  • Jāsper mazi solīši un  tik uz priekšu! Riski jāpārdala vairākās nišās.
  • Sākumā jānoskaidro, ko gribi darīt un tad jāmeklē līdzekļi, nevis otrādi – cik man līdzekļu un tad ko varu ar tiem iesākt.
  • Arī man gāja visādi – galvenais nebaidīties un spert pirmo soli pretī grūtībām. Es ne mirkli nenožēloju, ka sāku strādāt individuāli! Citiem varu apliecināt – viegli nebūs, bet ja esi nodomājis pamēģināt, dari to! Ja nemēģināsi, neuzzināsi, ko esi palaidis garām.
  • Katram cilvēkam ir savi talanti, tikai jāsaņemas un jāsāk darīt, neviens cits kā tikai tu pats vari padarīt savu dzīvi labāku un skaistāku.
  • Nebīties no konkurentiem! Neapstāties! Drosmi darīt un riskēt pamest ierasto!

Skats no malas: „ Esiet unikāli jau ar to, ka rīkojiet šādā veida pasākumus saviem uzņēmējiem! Pašvaldības ieinteresētība ir ļoti svarīga.”  (LPKS „Piebalga” piena ražotāju kooperatīva vadītājs Jānis Razminovičs)

Raksta un prezentācijas sagatavošanā izmantotas ziņas no Lauksaimniecības un rūpniecības izstādes 2010.g. un 04.05.13.uzņemēju dienai iesniegtā informācija. Pasākums norisinājās Tirzas pamatskolas projekta „ Iespējas visiem” ietvaros (Sorosa fonds – Latvija iniciatīva „Pārmaiņu iespēja skolām” projektu finansē Atvērtās sabiedrības fondi). www.tirzaspagasts.lv būs arī saite uz prezentācijām.

Projekta direktore Svetlana Ziepniece

SM2S_20_Tirza_uzn.diena 04.05.13.peteiciba  uznemejai Annai Klavinai w maijs SM2S_20_Tirza_Andris Sprogis_darinajumi koks un dekupaza (kopdarbs ar Janu Neretu)

komentāri


  • Tavs viedoklis ir svarīgs:

Tavs viedoklis ir svarīgs: