Skaisti pavasara jaunumi no Drustiem

aprilisDrustos pavasari sagaidām ar unikālu seno rokdarbu izstādi: „No vecmāmiņas pūra lādes.” 26 pagasta sievas no lādēm un skapjiem atnesušas ap 400 dažādu laiku rokdarbus. Izstāde iekārtota kā senlatviešu māja ar pagalmu, dzīvojamām istabām un virtuvi. Rokdarbu izstāde atklāj cilvēku sadzīvi pirms gadu desmitiem, kā arī tā laika modes tendences. Čaklās rokdarbnieces tika uzrunātas, lai paskatās kas ir mājās. Ziņa, ka gribam rīkot šādu izstādi izplatījās ātri. Uzticot savu senču rokdarbus, daudzas mantinieces pieteica, lai rokdarbus cieši sargājam, jo dzimtā tos glabā paaudzēs.

Daudzi darbi ir ar savu stāstu, mantojumā no paaudzes paaudzē. Viens no tiem: četras sienas segas ar uzrakstu „Mazā sirmā kumeliņā, jāj pa ceļu pasaciņa.” Viena skice, bet katrai autorei savs tehniskais izpildījums.

Apbrīnas vērti ir lielie izšūtie galdauti. Šos galdautus svētku reizēs izmanto joprojām. Var tikai minēt un apbrīnot, kā kādreiz sievietes strādājušas: balto darbu izvilkumi, lentīšu tehnika, spodršuvumi, krustdūrieni. Un kur tad vēl cēlie un greznie tamborējumi gan mežģīnēs, gultas veļā, dvieļu galos, mazākās un lielākās sedziņās, pašaustas kleitas, tautastērps un vēl un vēl. Izstādi papildina tamborēti gailīši un 200 zeķu pāru, kuri šoziem tapuši Dz. Martinsones mājā.

Vislielākais prieks un gandarījums ir izstādes dalībniekiem, jo novērtēti un parādīti darbi, kas skapī gulējuši gadu desmitiem. Ne viens vien izstādes apmeklētājs paudis savu sajūsmu par senču amata prasmi un viesu grāmatā izteicis savas domas.

„Drustos bija un ir talantu talanti, kā Terikla laikā Grieķijā,” tā par izstādi saka viena no darbu autorēm G. Bojāre. Patiesībā, cik maz, pavisam maz vajag, lai radītu prieku, prieku citiem.

Priekā dalījās izstādes darbu vācējas, krājējas un iekārtotājas Biruta, Inga, Arnita

aprilis2 aprilis 1 aprilis 3

komentāri


  • Tavs viedoklis ir svarīgs:

Tavs viedoklis ir svarīgs: